Hrad Likava Castle

hrad-likava-castle2

hrad-likava-castle13

hrad-likava-castle7

enHrad Likava Castle

History of Likava Castle goes back 700 years. It was once a royal guardian castle, later rebuilt as a sumptuous private residence.

hrad-likava-castle12
Likava castle ruins stand on one of the Choc mountains’ rocky peaks above the Vah river. Its architecture is a valuable testament to the late Gothic and Renaissance period. The palace complex is one of the highest buildings of its kind in Slovakia.

official website of the castle

hrad-likava-castle14

skHrad Likava –  Likavka – Likavský Hrad
Wikipédia, slobodná encyklopédia

Hrad Likava je zrúcanina hradu v chotári obce Likavka, okres Ružomberok.
Hrad strážil cestu z Považia na Oravu. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V rokoch 1431 – 1434 bol v rukách husitskej posádky, ďalšími vlastníkmi boli Ján Hunyadi, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Pekryovci, Ján Krušič, Illésházyovci a Thökölyovci. Po potlačení povstania I. Thökölyho prešiel pod správu eráru.

hrad-likava-castle5

V roku 1447 sa stal stoličným hradom a strediskom kráľovského hradného panstva Likava, ku ktorému patrili mestá a mestečká Ružomberok, Nemecká Ľupča (dnešná Partizánska Ľupča), Liptovský Trnovec, Sielnica, Bobrovec a ďalších 17 obcí. K pôvodnému jadru hradu bol po roku 1435 pristavený dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad a po roku 1533 upravený v renesančnom štýle. Rozsiahle stavebné úpravy boli vykonané v rokoch 1642 – 1700, kedy boli vybudované nové opevnenie s 5 baštami. V roku 1670 bol značne poškodený cisárskym vojskom. Neskoršie hrad slúžil ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica (1685). Začiatkom 18. storočia sa hradu zmocnili Rákociovci. V roku 1707 bol dobytý a zničený cisárskymi vojskami.

hrad-likava-castle6

V súčasnosti je v správe Liptovského múzea, v Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu.

www.liptovskemuzeum.sk

hrad-likava-castle4

hrad-likava-castle8

hrad-likava-castle9

hrad-likava-castle10

hrad-likava-castle11

hrad-likava-castle3